Ski Classics

Stream the event live on playSC Play LogoSee Womens Race in Live Center

Summit 2 Senja | Men

Ski Classics | Pro Tour

Date | 7.4.2024

Start Time | 09:00 (CET)

START LIST

PosAthleteAthletePro TeamTeamChampionSprintClimb
1Emil PerssonE. PerssonLager 157 Ski TeamLAGDNS
2Kasper StadaasK. StadaasTeam Ragde ChargeTRC
3Andreas NygaardA. NygaardTeam Ragde ChargeTRC
4Johan HoelJ. HoelTeam Ragde ChargeTRC
5Max NovakM. NovakTeam Aker DæhlieTAD
6Thomas ØdegaardenT. ØdegaardenTeam EksjöhusEKS
7Amund RiegeA. RiegeTeam RamuddenRAM
8Axel JutterströmA. JutterströmTeam EksjöhusEKS
9Torleif SyrstadT. SyrstadLager 157 Ski TeamLAG
11Oskar KardinO. KardinLager 157 Ski TeamLAG
12Runar Skaug MathisenR. Skaug MathisenLager 157 Ski TeamLAG
13Morten Eide PedersenM. PedersenTeam EksjöhusEKS
14Stian HoelgaardS. HoelgaardTeam Aker DæhlieTAD
15Petter StakstonP. StakstonTeam Aker DæhlieTAD
16Eirik Sverdrup AugdalE. AugdalTeam EksjöhusEKS
17Tord Asle GjerdalenT. GjerdalenSlavia Pojistovna Prestasjonsboost TeamPRE
18Magnus VesterheimM. VesterheimTeam KaffebryggerietKAF
19Karstein JohaugK. JohaugTeam Ragde ChargeTRC
20Johannes EklöfJ. EklöfTeam RamuddenRAM
21Thomas BingT. BingeD system Silvini TeamSIL
22Jeremy RoyerJ. RoyerTeam Nordic ExpérienceEXP
25Alfred BuskqvistA. BuskqvistTeam RamuddenRAM
27Torgeir Sulen HovlandT. HovlandTeam Ragde ChargeTRC
28Marcus JohanssonM. JohanssonLager 157 Ski TeamLAG
29Patrick Fossum KristoffersenP. KristoffersenTeam Robinson TrentinoROB
31Fabián ŠtočekF. ŠtočekVltava Fund Ski TeamVFT
32Joar TheleJ. TheleTeam JanteloppetJAN
33Juuso MäkeläJ. MäkeläTeam Kaski-EkovillaKAS
34Ole Jørgen BruvollO. BruvollTeam EngconENG
35Fredrik HelgestadF. HelgestadTeam KaffebryggerietKAF
36Gustav ErikssonG. ErikssonTeam Robinson TrentinoROB
38Lorenzo BusinL. BusinTeam Internorm Alpenplus TrentinoINT
39Haakon HoldenH. HoldenTeam Næringsbanken Stora EnsoNAR
40Johan TjelleJ. TjelleTeam EngconENG
42Hans Petter RolkeH. RolkeTeam Front Rustad ILTFR
43Petter Soleng SkinstadP. SkinstadTeam Coop MadshusTCODNS
44Thomas GifstadT. GifstadTeam Robinson TrentinoROB
45Anton ElvsethA. ElvsethTeam EngconENG
46Henrik Arntzen JoksH. JoksTeam Næringsbanken Stora EnsoNAR
47Henning LieH. LieTeam SynnfjellSYN
48Simen RamstadS. RamstadTeam KaffebryggerietKAF
49Amund HoelA. HoelTeam EngconENG
50Stanislav ŘezáčS. ŘezáčSlavia Pojišťovna Sport TeamSPT
51Václav SedláčekV. SedláčekeD system Silvini TeamSIL
52Henrik Haugland SyverinsenH. SyverinsenTeam KaffebryggerietKAF
53Halvor Korbøl ThonerH. ThonerYC Rør Sjusjøen Ski TeamYCRDNS
54Ole Eirik Fuglehaug EkremO. Fuglehaug EkremYC Rør Sjusjøen Ski TeamYCR
55Gian Flurin PfaeffliG. PfaeffliTEAM BSV IBEXBSV
56Sivert BerganS. BerganYC Rør Sjusjøen Ski TeamYCR
57Marino CapelliM. CapelliTEAM BSV IBEXBSV
58Elias AnderssonE. AnderssonSki Team GöhlinsGOH
59Magnus WaalerM. WaalerTeam Front Rustad ILTFR
60Sigurd Sollien HulbakS. HulbakTeam SynnfjellSYN
61Rickard EricssonR. EricssonTeam Futura Trentino GTE ElettricaTFT
62Dietmar NöcklerD. NöcklerTeam Robinson TrentinoROB
63Per Ingvar TollehaugP. TollehaugTeam SynnfjellSYN
64Lars SørensenL. SørensenTeam Front Rustad ILTFR
65Henrik Vik ToloH. ToloTeam SynnfjellSYN
66Jakob WaltherJ. WaltherSlavia Pojišťovna Sport TeamSPTDNS
67Lauro BrändliL. BrändliTEAM BSV IBEXBSV
68Nico WaltherN. WaltherTEAM BSV IBEXBSV
69Andrew MusgraveA. MusgraveTeam Aker DæhlieTAD
70Yan BelorgeyY. BelorgeyTeam Vercors IsèreTVI
71Martin Løwstrøm NyengetM. Nyenget
72Hannes MäenpääH. MäenpääTeam MäenpääMAE
73Emanuel ElmerssonE. ElmerssonSki Team GöhlinsGOH
75Bastien LaurentB. LaurentTeam Nordic ExpérienceEXPDNS
76Eskil FrøislandE. FrøislandTeam NTNUI SwecoNTN
77Ludvig VartdalL. VartdalTeam NTNUI SwecoNTN
78Erik Ola JordeE. JordeTeam NTNUI SwecoNTN
79Stefano ZanottoS. ZanottoTeam Front Rustad ILTFR
80Sune ElmoseS. ElmoseDanish Ski Maraton TeamDAN
81Ivar Andre RyttervoldI. RyttervoldDNS
82Lauritz Sogn-LarssenL. Sogn-LarssenTeam NTNUI SwecoNTN
83Elie FaretE. FaretTeam Vercors IsèreTVI
84Erling Nyborg OwrenE. OwrenDNS
85Maximilian BieM. BieTeam Coop MadshusTCO
86Gianluca WengerG. WengerTEAM BSV IBEXBSV
87Tor Olav HægelandT. HægelandTeam Front Rustad ILTFR
88Truls GisselmanT. GisselmanTeam JanteloppetJAN
89Edvard SandvikE. SandvikYC Rør Sjusjøen Ski TeamYCR
90Milan KohoutM. Kohout
91Gaute KvåleG. KvåleTeam KaffebryggerietKAF
92James ClugnetJ. ClugnetVltava Fund Ski TeamVFT
93Erik ValnesE. Valnes
94Václav FialaV. Fiala
96Jonas VikaJ. VikaTeam KaffebryggerietKAF
97Sabin CoupatS. CoupatTeam Nordic ExpérienceEXP
98Iver Tildheim AndersenI. AndersenTeam Front Rustad ILTFR
99Seve De CampoS. De CampoVltava Fund Ski TeamVFT
101Knut-Inge MidtbøK. Midtbø
103Adam FellnerA. FellnereD system Silvini TeamSIL
104Jules ChappazJ. ChappazTeam Nordic ExpérienceEXP
105Morten LøchenM. Løchen
106Marius VesteråsM. VesteråsTeam SynnfjellSYN
107Erik CederE. Ceder
108Anders BoströmA. Boström