Ski Classics

GPS TrackerStream the event live on playSC Play LogoSee Womens Race in Live Center

Bad Gastein Criterium | Men

Ski Classics | Pro Tour

Date | 10.12.2023

Start Time | 11:25 (CET)

36.0 km | FINISH

PosBibAthleteAthletePro TeamTeamTimeChampionSprintClimb
13Kasper StadaasK. StadaasTeam Ragde ChargeTRC1:37:29.1200
214Amund RiegeA. RiegeTeam RamuddenRAM+ 1.6170
34Max NovakM. NovakTeam Aker DæhlieTAD+ 2.7150
47Stian HoelgaardS. HoelgaardTeam Aker DæhlieTAD+ 2.8130
516Axel JutterströmA. JutterströmTeam EksjöhusEKS+ 4.3120
651Thomas BingT. BingeD system Silvini TeamSIL+ 34.3105
731Alfred BuskqvistA. BuskqvistTeam RamuddenRAM+ 34.9100
887Thomas Bucher-JohannessenT. Bucher-JohannessenTeam Aker DæhlieTAD+ 35.495
99Herman PausH. PausTeam RamuddenRAM+ 56.390
106Johannes EklöfJ. EklöfTeam RamuddenRAM+ 57.585
1113Runar Skaug MathisenR. Skaug MathisenLager 157 Ski TeamLAG+ 1:42.980
1232Einar Kalland-OlsenE. Kalland-OlsenExsitec Ski TeamEXS+ 1:46.976
135Johan HoelJ. HoelTeam Ragde ChargeTRC+ 1:47.372
1421Torgeir Sulen HovlandT. HovlandTeam Ragde ChargeTRC+ 1:47.868
1534Juuso MäkeläJ. MäkeläTeam Kaski-EkovillaKAS+ 1:48.264
1618Petter StakstonP. StakstonTeam Aker DæhlieTAD+ 2:42.560
1797Gustav ErikssonG. ErikssonTeam Robinson TrentinoROB+ 2:46.257
182Andreas NygaardA. NygaardTeam Ragde ChargeTRC+ 2:46.354
1925Joar TheleJ. TheleTeam JanteloppetJAN+ 2:47.851
2012Morten Eide PedersenM. PedersenTeam EksjöhusEKS+ 2:48.148
2155Eirik Sverdrup AugdalE. AugdalTeam EksjöhusEKS+ 2:50.145
2230Jeremy RoyerJ. RoyerTeam Nordic ExpérienceEXP+ 3:00.243
238Oskar KardinO. KardinLager 157 Ski TeamLAG+ 3:42.641
24119Johan TjelleJ. TjelleTeam EngconENG+ 3:43.939
2523Nils DahlstenN. DahlstenLager 157 Ski TeamLAG+ 3:58.337
261Emil PerssonE. PerssonLager 157 Ski TeamLAG+ 4:05.435
2711Magnus VesterheimM. VesterheimTeam KaffebryggerietKAF+ 4:05.634
2819Eddie EdströmE. EdströmTeam EngconENG+ 4:10.333
2915Thomas ØdegaardenT. ØdegaardenTeam EksjöhusEKS+ 4:44.032
3024Klas NilssonK. NilssonExsitec Ski TeamEXS+ 4:44.131
3167Anton ElvsethA. ElvsethTeam EngconENG+ 5:14.330
3229Fabián ŠtočekF. ŠtočekVltava Fund Ski TeamVFT+ 5:16.329
3337Viktor MäenpääV. MäenpääTeam MäenpääMAE+ 5:16.828
3440Francesco FerrariF. FerrariTeam Internorm Alpenplus TrentinoINT+ 5:58.827
3592Martin JakšM. JakšeD system Silvini TeamSIL+ 6:11.926
36132Simen RamstadS. RamstadTeam KaffebryggerietKAF+ 6:31.925
3764Veli-Matti RäsänenV. RäsänenTeam Kaski-EkovillaKAS+ 6:32.424
3835Hans Petter RolkeH. RolkeTeam Front Rustad ILTFR+ 6:37.123
3928Jan ŠrailJ. ŠrailVltava Fund Ski TeamVFT+ 6:37.222
4095Ole Jørgen BruvollO. BruvollTeam EngconENG+ 6:40.821
41133Pål Trøan AuneP. AuneTeam JanteloppetJAN+ 6:52.520
4236Petter Soleng SkinstadP. SkinstadTeam Coop MadshusTCO+ 7:22.419
4341Fredrik HelgestadF. HelgestadTeam KaffebryggerietKAF+ 7:23.518
4438Lorenzo BusinL. BusinTeam Internorm Alpenplus TrentinoINT+ 7:26.317
45125Amund HoelA. HoelTeam EngconENG+ 7:41.516
4648Václav SedláčekV. SedláčekeD system Silvini TeamSIL+ 8:02.815
4750Sivert BerganS. BerganYC Rør Sjusjøen Ski TeamYCR+ 8:22.214
4882Jakob WaltherJ. WaltherSlavia Pojišťovna Sport TeamSPT+ 8:22.913
4917Marcus JohanssonM. JohanssonLager 157 Ski TeamLAG+ 8:24.412
5079Stefano Dal MagroS. Dal MagroTeam Robinson TrentinoROB+ 8:25.011
5163Magnus WaalerM. WaalerTeam Front Rustad ILTFR+ 8:52.310
5243Haakon HoldenH. HoldenTeam Næringsbanken Stora EnsoNAR+ 9:05.79
5339Gabriel StridG. StridExsitec Ski TeamEXS+ 9:06.08
5446Isac HolmströmI. HolmströmTeam EduxEDU+ 9:10.27
5552Filip RosjöF. RosjöSki Team GöhlinsGOH+ 9:14.16
5672Ludvig VartdalL. VartdalTeam NTNUI SwecoNTN+ 9:25.45
5757Olli TyrväinenO. TyrväinenTeam EduxEDU+ 9:50.04
5866Marino CapelliM. CapelliTEAM BSV IBEXBSV+ 9:56.23
5953Ole Eirik Fuglehaug EkremO. Fuglehaug EkremYC Rør Sjusjøen Ski TeamYCR+ 10:03.02
60107Pavel JanečekP. Janeček+ 10:06.8
61103Yan BelorgeyY. BelorgeyTeam Vercors IsèreTVI+ 10:25.01
6260Josua StruebelJ. StruebelSki-Willy Marathon Team AustriaSTA+ 10:44.91
6361Christian LorenziC. LorenziTeam Internorm Alpenplus TrentinoINT+ 11:03.61
64114Stefan FalkS. FalkSki-Willy Marathon Team AustriaSTA+ 11:09.01
6526Patrick Fossum KristoffersenP. KristoffersenTeam Robinson TrentinoROB+ 11:25.91
6670Elias AnderssonE. AnderssonSki Team GöhlinsGOH+ 11:43.51
6781Per Ingvar TollehaugP. TollehaugTeam SynnfjellSYN+ 12:05.51
6865Lars SørensenL. SørensenTeam Front Rustad ILTFR+ 12:07.31
6959Stefano MichS. MichTeam Futura Trentino GTE ElettricaTFT+ 12:12.31
70120Bastien LaurentB. LaurentTeam Nordic ExpérienceEXP+ 12:14.81
7174Emanuele BosinE. BosinTeam Futura Trentino GTE ElettricaTFT+ 12:27.51
72126Mattis BasilleM. BasilleTeam Nordic ExpérienceEXP+ 12:30.11
7347Henrik Arntzen JoksH. JoksTeam Næringsbanken Stora EnsoNAR+ 13:21.71
74111Paolo FantonP. FantonTeam Futura Trentino GTE ElettricaTFT+ 13:27.91
75113Benjamin MarguetB. MarguetTeam Vercors IsèreTVI+ 13:40.41
76100Vaino KotroV. KotroTeam Kaski-EkovillaKAS+ 13:54.51
7784Johannes KuchlJ. KuchlVltava Fund Ski TeamVFT+ 14:18.21
78105Pierre BelingheriP. Belingherii3 Ski TeamTFF+ 14:39.31
7975Simon JonssonS. JonssonSki Team GöhlinsGOH+ 14:49.81
8083Hannes MäenpääH. MäenpääTeam MäenpääMAE+ 14:51.91
81121Petr KolajaP. KolajaVltava Fund Ski TeamVFT+ 15:02.31
82117Mattis JaamaM. JaamaTeam Fikala EveconTFE+ 15:04.61
83127Jonathan GöppertJ. Göppertxc-ski.de A|N Skimarathon TeamXCS+ 15:06.31
8477Florian GöbelF. GöbelSki-Willy Marathon Team AustriaSTA+ 15:10.41
8568Jakob KarlssonJ. KarlssonExsitec Ski TeamEXS+ 15:29.91
86110Till HartmannT. HartmannBruse Sauerland Ski TeamBRU+ 16:07.71
8790Joachim RonnebackJ. Ronneback+ 16:18.1
88129Birger HartmannB. HartmannBruse Sauerland Ski TeamBRU+ 16:24.21
89108Nathan JouannonN. Jouannoni3 Ski TeamTFF+ 16:32.11
9054Halvor Korbøl ThonerH. ThonerYC Rør Sjusjøen Ski TeamYCR+ 17:08.21
9173Sadurni Betriu BoixS. Betriu BoixTeam Internorm Alpenplus TrentinoINT+ 17:25.71
9258Gian Flurin PfaeffliG. PfaeffliTEAM BSV IBEXBSV+ 17:55.71
93124Emanuele BusinE. BusinTeam Internorm Alpenplus TrentinoINT+ 18:30.01
9462Rickard EricssonR. EricssonTeam Futura Trentino GTE ElettricaTFT+ 19:08.11
95101Dennis SteensenD. SteensenYC Rør Sjusjøen Ski TeamYCR+ 19:10.41
9685Emanuel ElmerssonE. ElmerssonSki Team GöhlinsGOH+ 19:13.41
9796Sune ElmoseS. ElmoseDanish Ski Maraton TeamDAN+ 19:16.41
98102Anders BoströmA. Boström+ 19:28.5
99131Aleš ŘezáčA. ŘezáčSlavia Pojišťovna Sport TeamSPT+ 20:42.71
100123Kaspar KaaslaK. KaaslaTeam Fikala EveconTFE+ 21:27.81
10191Björn ToftB. ToftDanish Ski Maraton TeamDAN+ 22:20.01
102109Tor Olav HægelandT. HægelandTeam Front Rustad ILTFR+ 23:05.51
10393Tobias HartigT. HartigBruse Sauerland Ski TeamBRU+ 23:23.51
10480Michal VankM. VankSlavia Pojišťovna Sport TeamSPT+ 23:29.71
10586Stefano ZanottoS. ZanottoTeam Front Rustad ILTFR+ 23:33.61
106104Uku LeipaluU. LeipaluTeam Fikala EveconTFE+ 23:35.71
107115Matthias WaldaufM. WaldaufSki-Willy Marathon Team AustriaSTA+ 29:09.31